DiktatorCrawl - Gatecrash din lokale diktator!

TID:     Fredag den 25. marts 2011 kl. 17.00

Demonstrationen mødes på Hellerup Station og går derfra først til Kinas ambassade, hvor Støttekomiteen for Tibet holder en tale.
Der bliver desuden musik. http://www.facebook.com/event.php?eid=169469269768884

Bliv aktiv - gør en forskel

Har du lyst til selv at gøre noget for tibetanernes sag? Støttekomiteen for Tibet har altid brug for nye aktive

Læs mere…

Betalingsoplysninger

Bank: reg.nr. 1551, kontonr. 2719134

MobilePay: 85230 (kan ikke anvendes i butikken)

  • To politiledere skyldige i at lyve for retten i Tibetsagen

    To politiledere skyldige i at lyve for retten i Tibetsagen 

     

    Under et retsmøde kl. 10 onsdag den 29. oktober 2025 stadfæstede Østre Landsret byrettens dom fra den 1. november 2023 over to politifolk, der hver blev idømt en måneds betinget fængsel for falsk forklaring under et retsmøde i Tibetsagen den 13. august 2013. Dermed er der skrevet dansk retshistorie, idet politifolk i Danmark - såvidt vi ved - ikke tidligere er dømt for at lyve i retten. 

    Læs mere…  
  • Pandahær indtager Kinas propagandafestival i Sydhavnen

    Dansk Kina-Kritisk Selskab og Støttekomiteen for Tibet arrangerer søndag den 22. juni en demonstration under afholdelsen af dragebådsfestivalen i Københavns sydhavn. Festivalen er arrangeret af bl.a. den kinesiske ambassade, og et af dens formål i år er at fejre 75 års diplomatiske forbindelser mellem Danmark og Kina.

    Læs mere…  
  • 11 danske kandidater støtter Tibet

    Aktiv dansk deltagelse i Europa-Parlamentets arbejde for Tibet er på vej!

     Støttekomiteen for Tibet har opfordret kandidater til Europa-Parlamentsvalget til at love at støtte Tibet, hvis de bliver valgt. Det har 11 af kandidaterne gjort indtil nu. Dermed har danskerne fået mulighed for at stemme på en kandidat, der lover at:

    Læs mere…